Probudit Herní krajinu ze zimního spánku není jen tak

Zatím tu stále leží sníh, ale zanedlouho tahle louka a les na Portáškách ve Velké Úpě znovu ožijí dětských smíchem a povykováním. Už v sobotu 22. května se tu pro veřejnost otevře Herní krajina Pecka. Soubor dřevěných soch krkonošských zvířat v nadživotní velikosti, která slouží jako hřiště, prolézačky i skluzavky, odstartují svou třetí sezónu. 

Autorem sochařského parku, naučné stezky a hřiště v jednom je dvojice architektů Matěj Hájek a Tereza Kučerová. Ti chtěli zachytit krkonošskou zvířenu na stromech, na louce a ve vodě. I proto se můžete proběhnout po lávkách mezi hnízdy čápa černého, prolézt mezi mravenci i tělem zmije, schovat se do ulity vřetenovky, nebo nabrat vodu ze studánky poblíž dřevěného mloka. Dominantou je ale padlý jelen, z jehož paroží se lze rozhlédnout i sklouznout a rys, který na něj číhá. 

Herní krajina Pecka si klade za cíl motivovat děti a rodiče k pobytu na čerstvém vzduchu a být v kontaktu s přírodními materiály jako je dřevo, kámen a voda. A právě dřevo sibiřského modřínu je tím stěžejním materiálem, který už tři roky odolává přírodním živlům ve výšce 1 062 metrů nad mořem. Spoután řadou kovových spojů a ocelových lan. 

Každý prvek má stovky spojů, když vezmeme všechny herní prvky, jsou to tisíce spojů, které před začátkem sezóny musíme pečlivě zkontrolovat,” říká David Kirnig ze SkiResort Live, který má probuzení Herní krajiny ze zimního spánku na starosti. 

Než se otevře...

Příprava Herní krajiny na letní sezónu zabere tříčlennému týmu víc než týden práce. “Některé prvky jsou  na zimu pod plachtou, jiné pouze opáskované. Některé dostávají na zimu branky, aby se zabránilo nepovolenému vstupu a poškození nebo úrazu. To vše je třeba sundat, herní prvky vymést a očistit a uklidit také celý prostor Herní krajiny. Ten čítá zhruba 2 000 metrů čtverečních,” vysvětluje David Kirnig. 

Zvlášť pečlivě se kontroluje také dřevěná konstrukce herních prvků, které jsou ze sibiřského modřínu. “Podmínky jsou tu často extrémní a dřevo v důsledku toho pracuje. V létě tu občas brzy ráno mrzne, odpoledne teploty dosahují i 30 stupňů Celsia. Pečlivě si všímáme pokud někde vznikne prasklina a vše dokumentujeme,” dodává David Kirnig. 

Pečlivě každý den

Někdo by řekl, prolézačky - v květnu se otevřou a v říjnu zavřou. S tím není žádná práce. Opak je pravdou. Herní prvky se kontrolují každý den před otevřením, tak aby bylo jasné, že vstup na ně, je bezpečný. Nějaký čas také zabere úklid odpadků na celém prostoru Pecky. “Drobná údržba, úklid a kontrola bezpečnosti zabere denně zhruba 3 hodiny času jednoho zaměstnance SkiResort Live.” 

Teprve poté, co má tyhle věci hotové, může se začít věnovat i něčemu jinému. Třeba půjčování koloběžek, na kterých je možné z Portášek odjet hned dvěma trasami. Jedna z nich vede do Velké Úpy a druhá do Pece pod Sněžkou. Tak schválně, kterou vyzkoušíte, až sem v létě zamíříte?