Komentář AHS k rozhodnutí vlády dne 22. 1. 2021 (uzavřené lyžařské areály)

Dnešní rozhodnutí vlády o pokračování mimořádných opatření respektujeme. Nerozumíme však dalšímu prodloužení uzavření skiareálů, když samotná argumentace pana ministra Blatného hovoří o nízké epidemické rizikovosti jejich provozu. Z epidemického hlediska tedy vláda nevidí problém ve spuštění vleků. Je potom otázkou, proč musí zůstat skiareály uzavřeny.

Jako důvod uzavření je uváděno nedodržování stávajících nařízení vlády ze strany některých ubytovatelů, kteří údajně nabízí pobyty jako služební cesty, což by za podmínek spuštění areálů mohlo zvýšit mobilitu lidí. S touto nepodloženou argumentací se nemůžeme v žádném případě ztotožnit a nerozumíme, proč jsou lyžařské areály brány jako její rukojmí. 

Ubytovací zařízení a také restaurace nebudou s nejvyšší pravděpodobností v provozu ani ve 4. stupni PES, takže nyní jednáme o lyžování místních lidí nebo jednodenních návštěvách. Provozovatelé lanovek a vleků se od září snaží aktivně spolupracovat se státem, spoluvytváří a naplňují pravidla pro bezpečné fungování tak, aby umožnili bezpečný sport a pohyb na čerstvém vzduchu. Nelze ale po zaměstnancích areálů chtít, aby suplovali příslušné státní složky při kontrole ubytovacích zařízení, které neprovozují. Jsme proti jakémukoliv obcházení vládních nařízení, ale jejich kontrolu a dodržování musí zajistit stát. Vláda se ke skiareálům otočila zády uprostřed nejdůležitějšího období a nechává je raději uzavřené, než aby stát plnil svou roli a zajistil u ubytovatelů dodržování vládních opatření. 

Opakovaně deklarujeme, že skiareály jsou připraveny zajistit bezpečný provoz a sám ministr Blatný připustil, že provozovatelé jsou v areálech schopni zajistit lepší řád, než je tomu teď. Naší prioritou je ochrana zdraví návštěvníků. Chceme jim umožnit bezpečné jednodenní výlety do hor oproti současnému chaosu, který může dále narůst během jarních prázdnin. Frustrované rodiny a zejména děti potřebují pohyb a pobyt na čerstvém horském vzduchu.    

Situace se již stává neúnosnou. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí vynaložených nákladů, areály nutně potřebují zahájit provoz, jinak to bude u mnoha z nich znamenat jejich konec. Proto považujeme za naprostou hranici termín zahájení 29. 1. 2021. Start provozu v průběhu února již nic nevyřeší, zimní sezóna pro většinu areálu totiž končí okolo 15. března. 

Nemůžeme akceptovat absenci argumentů, reálných podkladů a čísel, podle kterých je nutno ponechat skiareály dále uzavřeny. Mají být přece uzavírány problematické obory, kde je k tomu jasný důvod. Provozovatelé chtějí jasnou a podloženou odpověď, jakým nebezpečím je pro epidemiologickou situaci jedoucí lanovka a vlek. Pokud ji nedostanou, nelze se potom divit části provozovatelů, kteří hovoří o řízené likvidaci oboru, nebo zvažují žaloby na způsobené škody.   
 
Vyzýváme proto vládu, aby umožnila provoz lyžařských vleků, a to nejpozději k pátku 29. 1. 2021.

Více informací z Asociace horských středisek ČR zde