Lanovka Hnědý vrch ve filmu

Sedačková lanovka Hnědý vrch se pro veřejnost rozjede až se začátkem letních prázdnin. Ještě jako lanovka mimo provoz si nyní zahrála ve filmu. V Peci pod Sněžkou nyní svůj absolventský film natáčí Barbora Chalupová, známá mimojiné jako spolurežisérka dokumentu V síti. 

Aktuálně vznikající snímek v produkci Helium film s.r.o. je krátkým hraným filmem s názvem Inverze. "V Krkonoších máme čtyři natáčecí dny. Hlavní roli filmu Inverze hraje trutnovská rodačka Anita Krausová," říká k Bára Bajgarová produkční filmu. 

"Tématem filmu jsou dezinformace, ke kterým jsou lidé ještě náchylnější v době izolace. Matka s dětmi uvěří tomu, že počasí ovládá mocný establishment pomocí obří poklice kolem Země, která se občas projevuje viditelnou inverzí na horách. Protože se synovi ve škole při referátu vysmějí, rozhodnou se to dokázat a vyrazí do hor," přibližuje děj filmu Bára Bajgarová.

Kvůli nepřízni počasí se jim cesta komplikuje. Právě to je však utvrzuje v pocitu, že proti nim bojuje někdo mocný. "Když je po promrzlé noci v kapličce zachrání horská služba a sjíždějí dolů, vidí konečně inverzi. Všichni tři se tak utvrdí v tom, že měli pravdu a mají radost, že to alespoň sami sobě dokázali, což je stmelí," dodává Bajgarová. 

U lanovky Hnědý vrch filmaři natáčeli začátek krkonošského putování trojice herců, kteří zjistí, že je lanovka mimo provoz a tak se vypraví na hřebeny pěšky. Ve filmu Inverze se objeví záběry ještě od vysílače na Černé hoře,od kaple sv. Barbory na Hnědém vrchu v Peci, od Liščích vodopádů, z Obřího dolu a ze Zadních Rennerovek.   

Film vzniká jako absolventský film Barbory Chalupové na FAMU. Hotový by měl být v září a diváci ho uvidí na festivalových přehlídkách i v kinech v rámci distribučních pásem krátkých filmů.