Co vědět, než vyrazíte do půjčovny pro koloběžku

Sjezd na koloběžce patří k nejoblíbenějším aktivitám lokality mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou. Není se co divit. Na start tras vyjedete lanovkou a dolů si užíváte rychlost, krásné výhledy i zábavu, kterou lze navíc absolvovat s celou rodinou. 
Co je dobré vědět, než se pro koloběžku do půjčovny vydáte, shrnuje David Kirnig ze SkiResort Live.

Nejčastěji se lidé ptají, jestli spolu s koloběžkou dostanou i helmu. Protože je pro nás bezpečnost velmi důležitá, je bezplatné zapůjčení helmy spolu s koloběžkou samozřejmostí. 

Může na jedné koloběžce jet více lidí, třeba rodič s dítětem? 

Koloběžky jsou homologované na 1 jezdce a tak jízda rodiče s dítětem není možná. Ale pro děti zhruba od 6 let máme v půjčovně dětské koloběžky. Sjezd zvládnou lépe ty, které mají průpravu z jízdy na kole. 

Co když chce vyzkoušet koloběžky i někdo, kdo s nimi nemá žádné zkušenosti? 

Řídit koloběžku vlastně není vůbec těžké. Každého před jízdou proškolíme a pak stačí dodržet několik pravidel. Třeba držet řídítka oběma rukama po celou dobu jízdy. Koloběžka není kolo, které lze řídit jednou rukou. Třeba když si člověk potřebuje upravit brýle, nebo se napít, je nutné zastavit. 

Jak má jezdec při sjezdu brzdit? 

Na koloběžkách jsou kotoučové brzdy, které reagují dost ostře. Proto nedoporučujeme prudké brždění, ale spíš průběžné pozvolné, či přerušované brždění přední i zadní brzdou dohromady. 

Co se děje s koloběžkou po takovém několikakilometrovém sjezdu? 

Hned si ji bere do parády servis, který kontroluje brzdy, dotažení všech šroubů a koloběžku také dezinfikuje. Do půjčovny se tak nedostanou koloběžky, které by předtím neviděl servisman.

Rezervovat koloběžku doporučujete online na skiresortcard.cz. Proč si pro ni nemůžu normálně přijít do půjčovny bez rezervace?

SkiResort Live půjčovny disponují zhruba 300 koloběžkami. V plné sezóně se ale občas stávalo, že například v půjčovně na Černé hoře koloběžky došly. Než se je podařilo přivézt z Janských Lázní lanovkou, zabralo to nějaký čas. Zájemci pak museli čekat. Při online objednávce mají lidé jistotu, že svou koloběžku budou mít připravenou na daný čas v půjčovně, kterou si zvolí. Navíc veškeré formality, které s vypůjčením souvisí, zvládnou online předem. V samotné půjčovně tak stráví jen pár okamžiků. 

A z jakých typů koloběžek lze vybírat? 

S koloběžkami Crussis máme velmi dobré a dlouholeté zkušenosti. Model Cross disponuje odpruženou vidlicí a je vhodný do terénu. Urban má pevnou vidlici a hodí se na zpevněné cesty a asfaltové povrchy a model Active mohou využít děti. Obecně platí, že na ty nejoblíbenější trasy z Černé hory a z Portášek stačí modely Active a Urban. Kdyby ale kdokoliv váhal s výběrem té vhodné, je možné kontaktovat půjčovnu a poradit se. 

Je ještě něco, na co se lidé ptají? 

Snad jen, jestli jsou trasy značené a jestli se neztratí. Uklidní se, když se dozví, že trasy z Černé hory i z Portášek ve Velké Úpě mají navigační šipky nastříkané na asfaltu a místy i šipky na stromech. Telefonní kontakt do půjčovny, kdyby přece jen, najdou na řídítkách. 

A jaká je tvá nejoblíbenější koloběžková trasa? 

Z Černé hory přes Modré kameny do Janských Lázní. Trasa je o něco delší, ale méně frekventovaná. Výhled ze skalního masivu po cestě vážně stojí za to. Takže rozhodně doporučuji.